Bon mieszkaniowy to realne wsparcie finansowe dla osób, które chcą zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe. Środki z programu będzie można przeznaczyć na konkretny cel, czyli pokrycie kosztów najmu mieszkania lub częściowe sfinansowanie zakupu mieszkania. W przypadku finansowania wkładu własnego przy zakupie mieszkania, można doszukiwać się pewnych podobieństw  do programów, które były dostępne w poprzednich latach, czyli RNS i MDM.

Bon mieszkaniowy to nie to samo, co program RNS czy MDM. Środki przeznaczone są na sfinansowanie wynajmu lub zakup mieszkania bez konieczności brania kredytu.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać bon mieszkaniowy?

Bon mieszkaniowy został podzielony na dwa rodzaje :

 • Rodzinny bon mieszkaniowy
 • Społeczny bon mieszkaniowy

Społeczny bon mieszkaniowy.

Społeczny bon mieszkaniowy, skierowany jest do osób nieposiadających własnego mieszkania, których dochody nie pozwalają na uzyskanie kredytu w banku, czyli osób z niewystarczającą zdolnością kredytową.

Społeczny bon mieszkaniowy możemy zrealizować :

 • w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej( TBS/SIM)
 • jako wkład w Spółdzielni mieszkaniowej

Wysokość pomocy, w głównej mierze, zależy od ilości osób w gospodarstwie domowych. Głównym kryterium jest ilość dzieci.  Kwota wsparcia waha się od 5000,00 zł – do 40 000,00 zł.

 • 5 000,00 zł otrzymają single
 • 10 0000,00 zł małżeństwa bez dzieci
 • 25 000,00 zł małżeństwa z jednym dzieckiem
 • 40 000,00 zł małżeństwa z dwójką dzieci

Rodzinny bon mieszkaniowy – warunki otrzymania.

Rodzinny bon mieszkaniowy przyznany będzie gospodarstwom domowym z co najmniej 3 dzieci. Środki mogą być przeznaczone na partycypacje w SIM/TBS, wkład mieszkaniowy w spółdzielniach mieszkaniowych, zakup mieszkania/domu lub budowę domu.

Rodzinny bon mieszkaniowy – jaka kwota ?

W ramach rodzinnego bonu mieszkaniowego możemy otrzymać nawet 145 000,00 zł.

Jeżeli rodzina przed przyznaniem bonu nie posiadała własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego, albo jeżeli powierzchnia tego domu lub lokalu nie przekraczała 65 m2, wysokość rodzinnego bonu mieszkaniowego dla rodziny z trojgiem dzieci wyniesie 100 tys. zł. Kwota ta będzie dodatkowo podwyższana o 15 tys. zł za każde kolejne urodzone dziecko.

Rodzinny bon mieszkaniowy przysługiwać będzie również, gdy członkowie rodziny posiadali wcześniej mieszkanie większe niż 65 m2 . Kwota bonu dla rodziny z trojgiem dzieci wyniesie wówczas 55 tys. zł i również będzie podwyższana o 15 tys. zł za każde kolejne urodzone dziecko.

 • 55 000 złotych: dla małżeństwa z trójką dzieci;
 • 70 000 złotych: dla małżeństwa z czwórką dzieci;
 • 85 000 złotych: dla małżeństwa z piątką dzieci;
 • 100 000 złotych: dla małżeństwa z szóstką dzieci

Jak złożyć wniosek o bon mieszkaniowy? Kiedy rusza program?

Bon mieszkaniowy w ramach rządowego programu jeszcze nie ruszył. Według zapewnień rządzących ma on ruszyć pod koniec 2022 r.  W praktyce możemy jednak liczyć, że będzie to początek 2023r.

Do przyjmowania wniosków o bon mieszkaniowy, został wyznaczony Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Poprzez system informatyczny ZUSu, możliwe będzie złożenie wniosku o bon społeczny i rodzinny.

Wartość bonów mieszkaniowych przewidziana w ustawie to kwota 1,2 miliarda rocznie. Zakończenie programu przewidziane jest na 2030r.

Bon mieszkaniowy okiem Eksperta.

Bon mieszkaniowy, to program w którym głównym kryterium jest ilość dzieci chociaż, zarówno single jak i bezdzietne małżeństwa, mogą liczyć na wsparcie finansowe przy zakupie mieszkania. Wszystko wskazuje na to, że bon mieszkaniowy może zyskać na popularności ze względu na zmniejszoną zdolność kredytową Polaków. Realnie sama dopłata z bonu może pomóc wielu osobom na sfinansowanie swojego pierwszego mieszkania lub zamianie na większe, przy rodzinie z trójką dzieci. Dodatkową zaletą jest fakt, że program to realne wsparcie finansowe, a nie gwarancja jak przy programie Mieszkanie Bez wkładu własnego.

źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/pomozemy-polakom-w-zakupie-najmie-mieszkania-albo-budowie-domu-jednorodzinnego—nawet-100-tys-zl-dla-rodziny-z-trojgiem-dzieci

4.8/5 - (22 votes)