Ranking Kredytów Hipotecznych – Styczeń 2020

W poniższym artykule spróbuje odpowiedzieć na pytania: który bank ma najlepszą ofertę kredytu hipotecznego? Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego dla nas banku ? Co jest ważne przy porównywaniu ofert kredytowych?

Zaciągniecie kredytu, przez wielu z Nas to jedna z najważniejszych decyzji finansowych w życiu. Biorąc kredyt hipoteczny na okres  30l, niejednokrotnie drugie tyle musimy oddać do banku. Pomimo to i tak w większości przypadków opłaca się zaciągnąć kredyt,  zamiast płacić co miesięczną ratę za wynajem i komuś spłacać kredyt. W Polsce mamy dostępnych kilkanaście banków, wśród których każdy ma od 3 do nawet 8 wariantów jednego kredytu hipotecznego, co daje nam przeszło 60 ofert kredytowych. Tak, duża liczba ofert, powoduje spory problem przy wyborze, tej najkorzystniejszej oferty.

Pamiętaj, że błędnie wybrana oferta może  sporo kosztować. Różnice w kosztach kredytu, mogą dochodzić nawet do 100 tys zł.

Podczas wyboru odpowiedniego banku, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele składowych kredytu, w szczególności na: prowizje bankowe, ubezpieczenia pomostowe, ub. Niskiego wkładu, marże, prowizje za wcześniejszą spłatę.  Kolejny aspekt to dodatkowe produkty finansowe (tzw. Cross-sell), które bank będzie chciał dołączyć do kredytu. Często jest tak, ze banki proponują niższą prowizję czy też marże za skorzystanie z dodatkowych produktów tj. karta kredytowa, operacje kartą płatniczą, ubezpieczenia na życie, od utraty pracy. W tym przypadku,  czasami warto zastanowić się, czy zaprzątać sobie głowę tymi wszystkimi produktami, aniżeli wybrać wariant kredytu z nieco wyższą ratą. Podsumowując, wszystko dokładnie trzeba przeliczyć, a  może się okazać tak, że najlepszy bank – wcale nie będzie tym bankiem, który ma najniższą ratę kredytu.

dodatkowe kryteria podczas wyboru ofert to: najniższe koszty początkowe, najniższa całkowita kwota kredytu, najniższa rata kredytu, najszybszy proces kredytowy

Poniżej przygotowałem symulacje najlepszych ofert kredytowych z uwzględnieniem 10%  wkładu własnego

SYMULACJA  TOP6 ofert
  • Kwota kredytu: 350 000 zł
  • Okres kredytowania: 30 lat
  • Raty: równe
  • Wkład własny: 10%

Porównując powyższe zestawienie, można odnieść wrażenie, że wszystkie oferty są do siebie bardzo zbliżone. Jednak po dokładnym porównaniu całkowitego kosztu kredytu, kosztów początkowych oraz cross-sellu,  wnioski co do najlepszej oferty nie są takie proste.  Nie zawsze najniższe oprocentowanie, równa się najtańszy kredyt. Niekiedy warto wybrać bank z nieco większą ratą tak, aby mieć mniej spraw związanych z pamiętaniem o operacjach na karcie czy wpłatach na konto.

 

 

Oceń artykuł