Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego warto dokładnie przeanalizować i porównać oferty kredytowe dostępne na rynku. Wiele osób zadaje sobie  pytania, czy  warto skorzystać  z usług Eksperta Kredytowego? Ile kosztuje usługa pośrednictwa? Czy oferta kredytu u Eksperta jest taka sama jak w Banku ? Do ilu banków złożyć wnioski kredytowe?Ile trwa proces kredytowy? 

 

Zakup kredytu hipotecznego to poważna decyzja, która powinna być poparta dokładną analizą warunków cenowych. Oferty na pierwszy rzut oka wydają się dosyć podobne. Nie zawsze najniższe oprocentowanie,  czy najniższa rata kredytu, równa się najtańszy kredyt. Brak chęci porównania, może nas sporo kosztować. Wybranie odpowiedniego kredytu hipotecznego wiąże się z porównywaniem wielu elementów , chociażby takich jak oprocentowanie, crossel (produkty dodatkowe) czy też sprawdzenie zapisów w umowie kredytowej.  Niestety w  dalszym ciągu możemy spotkać umowy kredytowe ze zmienną marżą lub z umowy kredytowe z wekslem in blanco. Wiadomo, że każdy chciałby uniknąć sytuacji, kiedy to bank podwyższa nam marże lub nalicza dodatkowe opłaty np. ze względu na nie wywiązanie się z warunków promocji.

1. Czy warto skorzystać z usług Eksperta Kredytowego

Większość doświadczonych Ekspertów kredytowych współpracuje ze wszystkimi bankami, dzięki temu już na jednym spotkaniu mamy porównanie wszystkich ofert bankowych.  Jedno spotkanie, to przede wszystkim, oszczędność czasu oraz wiedza na temat możliwości finansowych we wszystkich bankach. Zmieniające się wymagania stawiane przez banki,  często zawężają liczbę dostępnych ofert, dlatego warto od razu wyeliminować te, z których nie można skorzystać.

2. Negocjacje z bankiem

Negocjacje z bankiem to ważny element. Nie każdy wie, że warunki kredytu można zmienić. W głównej mierze negocjuje się  marże oraz produkty dodatkowe wymagane przez bank. Ekspert, który w naszym imieniu składa wnioski kredytowe do banków ma możliwość negocjowania warunków kredytu w naszym imieniu. Często jest jednak tak, że banki z najlepszymi ofertami zazwyczaj nie zmieniają swoich warunków cenowych jednak nie oznacza to, że bank nie może zrezygnować z wymogu np. wpływu wynagrodzenia na konto lub  posiadania karty kredytowej.

3. Proces kredytowy

Wysyłając wnioski do kilku banków, musimy pamiętać że proces kredytowy trwa od 3 do 8 tygodni. W tym czasie, każdy  z banków może potrzebować wyjaśnień, lub poprosić o  dostarczenie dodatkowych dokumentów zarówno na etapie wydawania decyzji jak i przygotowania umowy. Mając swojego Eksperta kredytowego, uzupełnienia trafiają bezpośrednio do banków bez konieczności chodzenia i umawiania się na spotkania w oddziale banku.

Reasumując, korzystanie z usług eksperta pomoże nam zaoszczędzić czas, zminimalizuje formalności, a przede wszystkim pomoże nam zrozumieć zawiły proces kredytowy.

4.Ile kosztuje usługa pośrednictwa

Usługa pośrednictwa kredytowego dla kredytobiorcy jest BEZPŁATNA. Ekspert kredytowy, który ma uprawnienia do składania wniosków kredytowych we wszystkich bankach,  wynagradzany jest poprzez bank w momencie uruchomienia kredytu. Wolumen kredytu to jedyny element za który ekspert dostaje wynagrodzenie. Nie są brane pod uwagę, produkty dodatkowe tj. karty kredytowe, polisy na życie i inne. Warto mieć to na uwadze, że pracownik banku otrzymuje stałe wynagrodzenia bez względu na wynik decyzji kredytowej.

Tak więc korzystając z usług Eksperta nie musimy nic płacić ,a najlepszą nagrodą będzie polecenie go kolejnym potencjalnym klientom

5. Czy oferta kredytu u Eksperta jest taka sama jak w Banku ?

Oferty kredytowe, są takie same zarówno u Eksperta jak i w Bankach. Warunki cenowe kredytu, są ogólnie dostępne na stronie internetowej banku, wiec w bardzo łatwy sposób można je sprawdzić. Oferty proponowane przez Eksperta kredytowego w dużej mierze nie będą zawierać niepotrzebnych dodatkowych produktów takich jak: poliso-lokaty, ubezpieczenia od utraty pracy, karty kredytowe. Jak już wcześniej było wspomniane wynagrodzenie Eksperta uzależnione jest od wolumenu kredytu, a nie od dodatkowych produktów przy kredycie. Musimy pamiętać, że każdy  z tych elementów generuje dodatkowe zbędne koszty, które w ogólnym rozrachunku płaci kredytobiorca.

 

Warto zaznaczyć zatem, że spotkanie z ekspertem da nam gotowe porównanie kilku kredytów i pełnych kosztów, czego nie otrzymamy chodząc indywidualnie od banku do banku.

 

6. Do ilu banków złożyć wnioski kredytowe ?

Na pewno warto złożyć wnioski kredytowe do kilku banków. Optymalna liczba wysłanych wniosków kredytowych to 3-4. Złożenie wniosków kredytowych do więcej niż jednego banku, nie wiąże się dodatkowymi kosztami a daje nam większy komfort wyboru odpowiedniego kredytu.  Wysłanie dokumentów do  wszystkich banków nie spowoduje, że dostaniemy wszędzie decyzje pozytywne, mało to, może nam sprawić sporo problemów.  WAŻNY jest fakt , że każdy złożony wniosek zostawia ślad w BIKu ( Biuro Informacji Kredytowej) w postaci zapytania kredytowego, które widzą pozostałe banki. Ma to duży wpływ na nasz Scoring bankowy oraz punktacje w BIKu, które sukcesywnie się zmniejszają. Jeżeli tych zapytań będzie zbyt dużo, to może to doprowadzić do sytuacji, kiedy jeden z banków odmówi nam udzielenia kredytu i będziemy skazani na wybór mniej korzystnej oferty.

Udając się bezpośrednio do banku w celu wyliczenia zdolności kredytowej, niestety nie jesteśmy informowani o ryzyku obniżenia punktacji w BIKu, czy też o samym zapytaniu.  Precyzyjne dobranie ofert bankowych może zaoszczędzić zbędnych nerwów

Mając na uwadze powyższe warto rozważyć, czy „na oślep” składać samodzielnie wnioski kredytowe do banków tracąc niepotrzebnie czas i ryzykując otrzymanie wielu decyzji odmownych, czy lepiej zaufać ekspertowi, który od takiego ryzyka nas uchronni i opierając się na swoim doświadczeniu, złoży w naszym imieniu wnioski kredytowe tylko tam, gdzie mamy szansę otrzymać najlepsze warunki kredytu.

 

Oceń artykuł